Complete List 2018 Oscar Nominations

The Academy of Motion Pictures Arts and Sciences announced the nominations for the 90th Academy Awards on Tuesday Night at Samuel Goldwyn Theater in Beverly Hills, California and hosted by Jimmy Kimmel for the second time — will air live on ABC.

Guillermo del Toro’s continued its awards show streak, leading the pack with 13 nominations. Martin McDonagh’s “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” followed behind with nine nods and “Dunkirk” with eight. All three films earned best picture nominations. The rest of the category was rounded out by “Call Me By Your Name,” “Darkest Hour,” “Get Out,” “Phantom Thread,” “Lady Bird,” .

list of 2018 Oscar nominations:

Best Picture
Call Me by Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
Get Out
Lady Bird
Phantom Thread
The Post
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Actress in a Leading Role
Sally Hawkins, The Shape of Water
Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie, I, Tonya
Saoirse Ronan, Lady Bird
Meryl Streep, The Post

 

Best Actor in a Leading Role
Daniel Day-Lewis, The Phantom Thread
Timothée Chalamet, Call Me by Your Name
Daniel Kaluuya, Get Out
Gary Oldman, Darkest Hour
Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq.

Best Actress in a Supporting Role
Mary J. Blige, Mudbound
Allison Janney, I, Tonya
Lesley Manville, Phantom Thread
Laurie Metcalf, Lady Bird
Octavia Spencer, The Shape of Water

Best Actor in a Supporting Role
Willem Dafoe, The Florida Project
Woody Harrelson, Three Billboards outside Ebbing, Missouri
Richard Jenkins, The Shape of Water
Christopher Plummer, All the Money in the World
Sam Rockwell, Three Billboards outside Ebbing, Missouri

Best Animated Feature Film
Coco
Ferdinand
Loving Vincent
The Breadwinner
The Boss Baby

Best Cinematography
Roger A. Deakins, Blade Runner 2049
Bruno Delbonnel, Darkest Hour
Dan Laustsen, The Shape of Water
Rachel Morrison, Mudbound
Hoyte Van Hoytema, Dunkirk

Best Costume Design
Mark Bridges, Phantom Thread
Jacqueline Durran, Darkest Hour
Jacqueline Durran, Beauty and the Beast
Consolata Boyle, Victoria and Abdul
Luis Sequeira, The Shape of Water

 

Best Music (Original Song)
“Mighty River” from Mudbound by Mary J. Blige, Raphael Saadiq, and Taura Stinson
“Remember Me” from Coco by Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez
“Stand Up for Something” from Marshall by Lonnie R. Lynn (Common), Andra Day, and Diane Warren
“The Mystery of Love” from Call Me by Your Name by Sufjan Stevens
“This Is Me” from The Greatest Showman by Benj Pasek and Justin Paul

Best Production Design
Nathan Crowley, Gary Fettis, Dunkirk
Paul Denham Austerberry, Shane Vieau, and Jeff Melvin, The Shape of Water
Sarah Greenwood, Katie Spencer, Darkest Hour
Sarah Greenwood, Katie Spencer, Beauty and the Beast
Dennis Gassner, Alessandra Querzola, Bladerunner 2049

Best Short Film (Animated)
Dear Basketball
Garden Party
Negative Space
Lou
Revolting Rhymes

Best Short Film (Live Action)
DeKalb Elementary
My Nephew Emmett
The Silent Child
Watu Wote/All of Us
The Eleven o’clock

Best Sound Editing
Richard King, Alex Gibson, Dunkirk
Mark A. Mangini, Theo Green, Blade Runner 2049
Nathan Robitaille, Nelson Ferreira, The Shape of Water
Julian Slater, Baby Driver
Matthew Wood, Star Wars: The Last Jedi

Best Sound Mixing
Ron Bartlett, Dough Hemphill, Mac Ruth, Blade Runner 2049
Tim Cavagin, Julian Slater, Mary H. Ellis, Baby Driver
Christian T. Cooke, Filip Hosek, Brad Zoern, The Shape of Water
Gregg Landaker, Gary Rizzo, Mark Weingarten, Dunkirk
David Parker, Michael Semanchick, Ren Klyce, and Stuart Wilson, Star Wars: The Last Jedi

Best Visual Effects
Ben Morris, Michael Mulholland, Neal Scanlan, and Chris Corbould, Star Wars: The Last Jedi
Daniel Barrett, Dan Lemmon, Joe Letteri, Joel Whist, War for the Planet of the Apes
Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza, Mike Meinardus, Kong: Skull Island
John Nelson, Paul Lambert, Richard R. Hoover, Gerd Nefzer, Blade Runner 2049
Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner, Dan Sudick, Guardians of the Galaxy Vol. 2.

Best Writing (Adapted Screenplay)
Aaron Sorkin, Molly’s Game
James Ivory, Call Me by Your Name
Scott Frank & James Mangold and Michael Green, Logan
Scott Neustadter, Michael H. Weber, The Disaster Artist
Dee Rees, Virgil Williams, Mudbound

Best Writing (Original Screenplay)
Guillermo Del Toro & Vanessa Taylor, The Shape of Water
Greta Gerwig, Lady Bird
Emily V. Gordon, Kumail Nanjiani, The Big Sick
Jordan Peele, Get Out
Martin McDonagh, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Director
Paul Thomas Anderson, Phantom Thread
Guillermo del Toro, The Shape of Water
Greta Gerwig, Lady Bird
Christopher Nolan, Dunkirk
Jordan Peele, Get Out

Best Documentary (Feature)
Faces Places
Last Men in Aleppo
Strong Island
Abacus: Small Enough To Jail
Icarus

Best Documentary (Short Subject)
Edith + Eddie
Heaven is a Traffic Jam on the 405
Heroin(e)
Knife Skills
Traffic Stop

Best Film Editing
Jonathan Amos, Paul Machliss, Baby Driver
Jon Gregory, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Tatiana S. Riegel, I, Tonya
Lee Smith, Dunkirk
Sidney Wolinsky, The Shape of Water

Best Foreign Language Film
A Fantastic Woman
Loveless
On Body and Soul
The Insult
The Square

Best Makeup and Hairstyling
Daniel Phillips and Lou Sheppard, Victoria and Abdul
Arjen Tuiten, Wonder
Kazuhiro Tsuji, David Malinkowski, Lucy Sibbick, Darkest Hour

Best Music (Original Score)
Alexandre Desplat, The Shape of Water
Jonny Greenwood, Phantom Thread
Carter Burwell, Three Billboards outside Ebbing, Missouri
John Williams, Star Wars: The Last Jedi
Hans Zimmer, Dunkirk

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*